10.9.2012 19:03 | MSN KADIN .

Adet Sorunları

Merhaba, 24 yaşındayım. Son 6 aydır adetim çok düzensiz. 3 gün bitip, 5 gün tekrar başlıyor ve 10 günü buluyor.


Daha önce 4 gün azalıp, 5 gün tamamen bitiyordu. Sık sık yumurtalıklarım ağrıyor. Bazen öksürürken bile kasığıma ağrı saplanıyor. Bazen cinsel ilişkide bulunduğumda çok acı çekiyorum. Kasıklarım acıyor ve bazen vajinamın kenarları şişiyor. Çevremden bazı hastalıklar duyuyorum. Erken teşhisin önemli olduğunu biliyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Feride

Doktorumuzun cevabı:

Sevgili Feride Hanım,

Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın, ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına ( yani 28 günlük bir siklusta, 13-14.gün) denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normal dışı bir durum olarak kabul edilmez.

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'nın size soracağı ilk soru muhtemelen "gebelik söz konusu olabilir mi?" olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi, bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

Bunun dışında yumurtalık kistleri, hormonal bozukluklar, tiroid fonksiyon yetersizlikleri gibi nedenler de adet düzensizliklerine neden olabilir. Ayrıca mevsim değişiklikleri, fiziksel ve psikolojik stres gibi etkenler de adet düzensizliklerine zemin hazırlayabilir. Bu konuda ilk önce iyi bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ile görüşmenizi öneriyorum. Bu görüşme, size özel durumunuzun tespiti açısından çok önemli olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

doktorasor@msn.com

Sağlıklı Yaşam ve Diyet

 • Stres yüzünden kilo alıyorum - 1

  Gergin bir iş hayatı veya evlilik yüzünden artan kilolarınızı fark ettiğinizde, iş işten geçmiş olabilir. Stresin yarattığı kilolardan kurtulmanın da yolları var.

 • Ünlüler nasıl kilo veriyor? - 1

  Mevsim yaza yaklaştıkça zayıflama telaşı herkesi sarıyor! Gülben Ergen, Demet Akalın, Deniz Seki gibi pek çok ünlü isim kilo verip formunu korumak için uğraşıyor.

 • Bedeninizi şimdi yaza hazırlayın - 1

  Bahar aylarında insanın içine umutla beraber rehavet de düşüyor. Oysa yazın gelmesine çok az kaldı ve siz elinizi çabuk tutmalısınız.

 • Estetik yaptırmadan önce bunları düşünün - 1

  Herkes genç ve güzel görünmenin peşinde koşarken, bazı estetik operasyon sonuçlarının ne kadar kötü bittiğini biliyorsunuz değil mi? O zaman doğru adımlar atmalısınız!

 • Woman cutting vegetables(©Stockbyte Getty Images)

  İtiraz istemiyoruz, şimdi sebze zamanı!