10.9.2012 19:03 | MSN KADIN .

Adet Sorunları

Merhaba, 24 yaşındayım. Son 6 aydır adetim çok düzensiz. 3 gün bitip, 5 gün tekrar başlıyor ve 10 günü buluyor.


Daha önce 4 gün azalıp, 5 gün tamamen bitiyordu. Sık sık yumurtalıklarım ağrıyor. Bazen öksürürken bile kasığıma ağrı saplanıyor. Bazen cinsel ilişkide bulunduğumda çok acı çekiyorum. Kasıklarım acıyor ve bazen vajinamın kenarları şişiyor. Çevremden bazı hastalıklar duyuyorum. Erken teşhisin önemli olduğunu biliyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Feride

Doktorumuzun cevabı:

Sevgili Feride Hanım,

Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın, ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına ( yani 28 günlük bir siklusta, 13-14.gün) denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normal dışı bir durum olarak kabul edilmez.

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'nın size soracağı ilk soru muhtemelen "gebelik söz konusu olabilir mi?" olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi, bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

Bunun dışında yumurtalık kistleri, hormonal bozukluklar, tiroid fonksiyon yetersizlikleri gibi nedenler de adet düzensizliklerine neden olabilir. Ayrıca mevsim değişiklikleri, fiziksel ve psikolojik stres gibi etkenler de adet düzensizliklerine zemin hazırlayabilir. Bu konuda ilk önce iyi bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ile görüşmenizi öneriyorum. Bu görüşme, size özel durumunuzun tespiti açısından çok önemli olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

doktorasor@msn.com

Sağlıklı Yaşam ve Diyet

 • Bu tohumlar zayıflatıyor! - 1

  Beslenme listenizin içine bugüne kadar eğer bazı tohumları eklemediyseniz, hata ettiğinizi söyleyebiliriz. Yemeğin içinde tohumun ne işi var diye düşünmeyin, bunlar zayıflatan tohumlar!

 • Sırt ağrılarına 18 basit çözüm - 1

  Her sabah uyandığınızda, gün içinde veya akşamları sırt ağrısı yaşayanlardan mısınız? Merak etmeyin yalnız değilsiniz! Hemen herkesin hayatının bir döneminde bu ağrıları çekmişliği vardır.

 • Bunları buzdolabına koymayın - 1

  Gıdaları saklamak için elbette en uygun yer buzdolabıdır ancak bazı gıdalar mutfakta saklanmalıdır, buzdolabında değil.

 • Pancarın bilinmeyen faydaları - 1

  Günümüzün pek çok sebzesi gibi, pancar ilk olarak Romalılar tarafından yetiştirilmiştir. Bu durum pancarın şekere dönüştürülebileceğini keşfettikleri zamandır.

 • Tiroit hastaları neler yemeli? - 1

  Tiroit son yılların en hızlı yayılan hormon hastalıkları arasında yer almış durumda. Peki, milyonlarca insanın bu hastalığa yakalanmasının sebebi nedir?