10.9.2012 19:03 | MSN KADIN .

Adet Sorunları

Merhaba, 24 yaşındayım. Son 6 aydır adetim çok düzensiz. 3 gün bitip, 5 gün tekrar başlıyor ve 10 günü buluyor.


Daha önce 4 gün azalıp, 5 gün tamamen bitiyordu. Sık sık yumurtalıklarım ağrıyor. Bazen öksürürken bile kasığıma ağrı saplanıyor. Bazen cinsel ilişkide bulunduğumda çok acı çekiyorum. Kasıklarım acıyor ve bazen vajinamın kenarları şişiyor. Çevremden bazı hastalıklar duyuyorum. Erken teşhisin önemli olduğunu biliyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Feride

Doktorumuzun cevabı:

Sevgili Feride Hanım,

Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın, ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına ( yani 28 günlük bir siklusta, 13-14.gün) denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normal dışı bir durum olarak kabul edilmez.

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'nın size soracağı ilk soru muhtemelen "gebelik söz konusu olabilir mi?" olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi, bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

Bunun dışında yumurtalık kistleri, hormonal bozukluklar, tiroid fonksiyon yetersizlikleri gibi nedenler de adet düzensizliklerine neden olabilir. Ayrıca mevsim değişiklikleri, fiziksel ve psikolojik stres gibi etkenler de adet düzensizliklerine zemin hazırlayabilir. Bu konuda ilk önce iyi bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ile görüşmenizi öneriyorum. Bu görüşme, size özel durumunuzun tespiti açısından çok önemli olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

doktorasor@msn.com

Sağlıklı Yaşam ve Diyet

 • Nanenin şaşırtan faydaları - 1

  Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri listelerinde meyve ve sebzeler, vitamin ve mineraller bulunurken, nedense taze otlar sık sık ihmal edilir.

 • Mutfakta bunlar varsa korkmayın - 1

  Gece yarısı aniden başlayan baş ağrısı, regl sancısı veya mide krampları, her an başınıza gelebilir, öyle değil mi? Peki, mutfağınız buna hazır mı?

 • Sürekli yorgun olmanızın 14 nedeni - 1

  Enerjinizi sömüren tek şey uykusuzluk değildir. Sizi zihinsel ve ruhsal olarak ayakta tutacak şey enerjidir.

 • İnce belin 10 sırrı - 1

  Kot pantolonunuzu giyip zar zor kapattığınızda üstten fışkıran simit şeklinde yağlar sinirinizi bozuyorsa, artık harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

 • Kilo vermenin 18 eğlenceli yolu - 1

  Kilo kaybetmenin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kışın alınan kiloları yazın rahatlıkla verebilirsiniz.