Bir İlişki Nasıl Uzun Sürer?

Bir İlişki Nasıl Uzun Sürer?

İçten bir itirafta bulunmamı isterseniz; başarısız olduğum iki evliliği ve diğer aşk ilişkilerimi düşündüğümde, bunca yıl birlikte kalmanın gizemini merak ediyorum. Bir yanım da, o muhteşem birlikte yaşama ve yaşlanma sürecine öykünmüyor değil!

Günümüzde neden uzun süreli ilişkilerin olmadığı konusuna kafa yormaya başlayıp araştırınca, gördüm ki; ilişkilerin temeli bizim sandığımız niteliklerin üzerine kurulu değil.

Maddi olarak iyi durumda olmak, huzurlu olmak, cinsel uyum gibi çok önemsediğimiz kavramlar, ilişkilerin devam etmesini sağlamıyor. İşin püf noktası, tartışma ve kavga anlarını doğru atlatabilmekte gizli.

Anlaşmazlıkların üstesinden gelebilme kabiliyetine sahip olan çiftler, ilişkilerin çok uzun zaman sürdürebiliyorlar.

Tartışmaya girmekten kaçınan çiftler ve sürekli tartışma ortamı yaratan çiftlerin ise ilişkilerinin kopma ihtimali artıyor.

Biten ilişkiler, genellikle sorunları görmezden gelerek o noktaya ulaşıyorlar. Sorunu çözmek yerine, sorundan mümkün olduğunca kaçmaya çalışmak, hatta ortada bir sorun yokmuş gibi davranmaya çalışmak, sonunda ilişkiyi koparıyor.

Bunun tersine, anlaşmazlıkları gereğinden fazla büyütüp, sürekli tartışmaya eğilimli olanlar ve sürekli gündemde sorun tutanlar da, ilişkinin temeline dinamit koyanlar arasında yer alıyor.

Bir ilişkinin uzun soluklu olabilmesi ve mutlu bir çift olunabilmesi için, en temel etken, tartışma yöntemini bulmak. Bir çift anlaşmazlığa düştüğünde, sorunu doğru tanımlayabilmeli ve çözüm yoluna gidebilmelidir.

Uzun zaman içine atarak biriktirmek veya sorundan kaçmak, zaman geçtikçe daha büyük bir balon haline geliyor ve sonunda patlıyor. Tartışmanın yöntemini ve çözümünü nasıl bulacaklarını anlamış olan çiftler, tüm sıkıntıları daha rahat atlatıyorlar. Yani, uzun bir ilişki istiyorsanız, tartışmayı da, barışmayı da, çözüm yolu bulmayı da, karşılıklı taviz vermeyi de öğrenmeniz gerekiyor.

Candan Ünal

candanmektuplar@msn.com