22.2.2012 05:34 | MSN KADIN .

40 Yaşında Hala Bekar!

Evlenmek mi, evlenmemek mi? Kimileri için cevap belli, kimileri hala karar verememiş, kimileri ise korkuyor. 40 yaşında ve hala bekar olmak artık çok doğal!


40 Yaşında Hala Bekar!

40 Yaşında Hala Bekar!

40 yaşında ve evlenmemiş erkekler için en önemli sebep, özgürlük! Özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünüyorlar. Bekar erkekler, evli arkadaşlarına bakıp, onların sözlerinden yola çıkıp, evlilik hakkında karar veriyorlar.

40 yaşında ve evlenmemiş olan kadınlar için de durum pek farklı sayılmaz. Onların da özgürlük anlayışları ve yanında doğru adama rastlamamış olma sıkıntıları var. Üstelik bir kadın olarak sosyal çevresi tarafından evde kalmış muamelesi görmesi de cabası!

Konu erkek olunca ne kadar modern bir görüşe sahip olursak olalım, hala erkekleri kayırıyoruz. Nasılsa evlenmeye daha vakti var, ne olacak evlenir diyoruz. Ona uygun pek çok kadın alternatifi olduğunu düşünüyoruz.

Peki konu kadın olunca? Eğer hiç evlenmeden 40 yaşına gelmiş bir kadın varsa çevremizde, onun yalnız yaşlanacağına dair bir önyargı beliriyor kafamızda. Bilim çocuk sahibi olma yaşını yukarılara doğru taşımış olsa da, 40 yaş artık evlilik için bir kadının rağbet görmediği döneme denk geliyor. Doğurganlık ise, bu sürecin önemli sebeplerinden birisi oluyor.

Ancak kadınların evlilik kararına uzak durmasının asıl sebeplerinden birisi de iş hayatı. Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş bir kadın, maddi açıdan kendi ayakları üzerinde duran ve hayatının dümenini elinde tutan bir kadın için evlilik, uzun yıllar boyunca verdiği emeğin heba olup gitmesi gibi düşünülüyor.

Çalışma hayatının içinde erkeklerle verdiği mücadele, başarılı olma hırsı, yükselme azmi ve disipliniyle gençlik yıllarının nasıl geçtiğini anlamayan pek çok iş kadını, vücut saati çocuk diye bağırdığında da onu duymayabiliyor.

Ancak 40 yaşında bekar olan kadın ve erkek için hiç güzel şey yok mu? Var elbette! Bunca şey görüp yaşadıktan sonra edinilen tecrübe, hayatını biriyle birlikte geçirme kararı verdiğinde, çoğunlukla doğru bir insan seçmeyi sağlıyor. Gençlikte yapılabilecek hataları yapmadan daha duru bir ilişkiye başlama şansı tanıyor.

Ne istediğini bilen, ne aradığını bilen ve bulduğunda da hayatla meselesini halletmiş bir birey olarak, gerçek ve sağlam temeller üzerine oturan bir ilişkiyi ölene kadar götürme şansına sahip oluyor. Ayrıca beterin beteri var. Bir ömrü kötü bir evlilik ve hak etmeyen bir eşe harcayarak geçirenlere bakınca, 40 yaşında ve bekar olmak avantaj gibi duruyor, öyle değil mi?

Candan Ünal

candanmektuplar@msn.com

Twitter: @candanunal

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

Sağlıklı Yaşam ve Diyet

 • Nanenin şaşırtan faydaları - 1

  Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri listelerinde meyve ve sebzeler, vitamin ve mineraller bulunurken, nedense taze otlar sık sık ihmal edilir.

 • Mutfakta bunlar varsa korkmayın - 1

  Gece yarısı aniden başlayan baş ağrısı, regl sancısı veya mide krampları, her an başınıza gelebilir, öyle değil mi? Peki, mutfağınız buna hazır mı?

 • Sürekli yorgun olmanızın 14 nedeni - 1

  Enerjinizi sömüren tek şey uykusuzluk değildir. Sizi zihinsel ve ruhsal olarak ayakta tutacak şey enerjidir.

 • İnce belin 10 sırrı - 1

  Kot pantolonunuzu giyip zar zor kapattığınızda üstten fışkıran simit şeklinde yağlar sinirinizi bozuyorsa, artık harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

 • Kilo vermenin 18 eğlenceli yolu - 1

  Kilo kaybetmenin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kışın alınan kiloları yazın rahatlıkla verebilirsiniz.